lestkov alias egerberk je zřícenina hradu, která leží na vrchu lestkově u jižního břehu řeky ohře naproti městu klášterec nad ohří. název hradu (egerberk) je odvozen z německého pojmenování řeky ohře (eger). historie hradu sahá až do poloviny 14. století, samotný hrad je ale možná ještě starší, nicméně historické prameny jsou z počátku velmi nejasné. nejstarší jasné doklady pocházejí právě až z poloviny 14. století.
prvním historicky doloženým majitelem hradu byl vilém z egerbergu, jenž byl přítelem krále jana lucemburského. vilém prodal hrad šumburkům, kteří přišli z míšně. ti si již dříve postavili nedalo svůj vlastní hrad, který pojmenovali šumburk. tento rod držel ve svém vlastnictví i hrad hasištejn, který najdeme na chomutovsku u obce místo. roku 1384 byl egerberk prodán pánům z dubé.
jindřich škopek z dubé zahájil rok poté rozsáhlou přestavbu hradu, která byla dokončena v roce 1395. jak vypadal hrad před touto přestavbou není přesně dochováno. hrad měl elipsovitý půdorys s více než čtvrtkilometrovým obvodem, byl obklopen vysokým valem a hlubokým příkopem. kolem vnějšího obvodu hradu byla přes 2 metry široká zeď. obytnou část hradu od okolí odděloval padací most. obytný palác byl situován ve východní části hradu, západní část sloužila především k obraně a prošla také mnohými přestavbami.
po velké přestavbě získal od pánů z dubé hrad do svého vlastnictví nejvyšší zemský písař - mikuláš augustinův z prahy, který se zasloužil o vydání dekretu kutnohorského v roce 1409.
na začátku husitských válek byl pánem hradu wend z ilburka, nepřítel husitů a blízký krále zikmunda. zikmund mu propůjčil tento hrad jako královské léno. wend zde však nevládl dlouho. po rozporech s vilémem ze šumburka byl vylákán z hradu pod záminkou nabídky dobytka ke koupi. vzal si s sebou i podstatnou část své posádky, čehož využil právě vilém a hrad obsadil. wend se pokusil dobýt hrad zpět, zranil se ale a byl vydán na milost vilémovi. ten jej nechal umučit v hladomorně.
hrad se dostal poté do vlastnictví husitského vojevůdce jakoubka z vřesovic. po dlouholetých sporech získali hrad do vlastnictví opět ilburkové, v roce 1460 ho ale botho z ilburgu postoupil svým věřitelům - fictumům, kteří vlastnili město klášterec nad ohří. po necelých sto letech přešel hrad do rukou lobkoviců, kteří z něj dokázali vytvořit svůj svobodný a dědičný majetek. prodali jej poté štampachům, jimž byl však po bitvě na bílé hoře zkonfiskován a koupili jej přísně katoliští šlechticové - thunové. tito jej ponechali trvale neosídlený, hrad chátral a stala se z něj zřícenina.
v dnešní době jsou z hradu dobře patrné hradní valy a příkopy, hospodářské budovy dnes připomínají pouze neurčité hromady kamení. vnitřní část hradu s hradním palácem je zachována poměrně dobře. i z hradního paláce jsou však dnes již jen trosky.
hrad leží přibližně 2 km od města klášterce nad ohří, případně můžeme dojet autem až do obce lestkov, odkud je to zhruba 0,5 km ostrého soupání lesní cestou.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
2 komentáře:
such amazing photos of places I would love to visit I like the yello flowers in particular
Thank you very much. Yes, these places are very amazing and here in the Czech republic are many places like this.
Okomentovat